Ağustos ayında salatalıkların dolgun ve çıtır meyve vermesi için sık sık beslenmeye ihtiyacı vardır. Etkili ve kanıtlanmış bir yöntem, Sovyet döneminden beri popüler olan basit bir gübre kullanmaktır.

Soğan kabuğu infüzyonu hazırlayarak başlayın. 6-8 soğanın kabuklarını bir kavanoza koyun, üzerine bir litre sıcak su dökün ve kapağını kapatın. Bu karışımı 24 saat bekletin. Bu sürenin sonunda sıvıyı süzün ve bir çorba kaşığı potasyum sülfat ekleyin. Bu karışımı 10 litre nihai çözeltiye kadar seyreltin ve sabahları salatalık bitkilerinize püskürtün. Ağustos ayında tek bir uygulama salatalıklarınızın gençleşmesi ve veriminin artması için yeterlidir.

Gübreyi hazırlamak için bir çorba kaşığı jelatin tozunu sıcak suda eritip ardından plastik bir şişede soğuk suyla karıştırmanız yeterlidir. İyice karışmasını sağlamak için kuvvetlice çalkalayın, ardından çözeltiyi ayda iki defaya kadar bitkilerinizi sulamak için kullanın. Bu ev yapımı gübre ficuslar, sansevierialar, spathifitlerin yanı sıra çim çimenleri ve lahana, marul, kereviz ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler için özellikle faydalıdır.

Ev yapımı jelatin gübreyi bitki bakımı rutininize dahil etmek, yalnızca büyümelerini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda çevreye duyarlı uygulamalarla da uyumludur ve bahçeciliğe daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir yaklaşıma katkıda bulunur.

 

Copy